Przejdź do treści

Jak stworzyć lalkę waldorfską – lista materiałów

jak stworzyć lalkę waldorfską

Najczęstsze pytanie od osób początkujących to jak stworzyć lalkę waldorfską i co będzie mi potrzebne. W tym wpisie omówię po kolei potrzebne materiały. Część z nich jest dostępna w moim sklepie, w treści znajdziecie linki bezpośrednie do produktów o których wspominam.

Czy zastanawiasz się czego potrzebujesz, żeby stworzyć lalkę waldorfską?

Chcesz uszyć lalkę waldorfską, ale nie wiesz czego będziesz potrzebować? Nie wiesz, gdzie wszystko kupić? Postaram Ci się pomóc.

Jaka jest najważniejsza cecha lalek inspirowanych lalkami waldorfskimi? Myślę, że najważniejszym jest fakt, że są wykonane z naturalnych materiałów. Właśnie to je odróżnia od plastikowych, wszędzie dostępnych zabawek, dzięki czemu są przyjazne dla dziecięcych rączek i przyjemne do przytulania.

lalka waldorfska w czapce

Kiedy wybieramy właściwe materiały zależy nam na jakości i wytrzymałości, ponieważ chcemy, aby nasze lalki były trwałe. Te cechy są bardzo ważne, gdyż pragniemy stworzyć zabawkę, która będzie towarzyszem dziecięcych zabaw na długi czas. A przynajmniej do czasu, kiedy stworzymy następną 😉

Z czego uszyć ciało lalki?

Po pierwsze będziemy potrzebować materiału na ciało lalki. Jaki materiał będzie odpowiedni? Czym musi się charakteryzować? Najlepszy jest trykot czy jersey bawełniany, czyli naturalny, w kolorze zbliżonym do odcienia skóry człowieka. Materiał ten musi być odrobinę rozciągliwy i bardzo wytrzymały. Obecnie najpopularniejsze są materiały produkowane przez dwie fabryki w Europie.
● trykot szwajcarski firmy Laib Yala – jest to dzianina jednostronna dostępna w 8 odcieniach zbliżonych do koloru ciała ludzkiego, mamy do wyboru odcienie różowe, porcelanowe oraz bardziej opalone.
Materiał ten jest bardzo wytrzymały, dobrze się z niego szyje, wielu twórców lalek używa właśnie jego.
● trykot holenderski firmy De witte engel – jest to dzianina dwustronna typu interlock, również dostępna w kilku odcieniach w kolorach skóry, bardzo wytrzymała, jest odrobinę grubsza, bardziej mięsista od trykotu laib yala, na pewno jest też bardziej rozciągliwa.
Oba materiały są doskonałej jakości i świetnie nadają się do tworzenia lalek waldorfskich. Przy zastosowaniu każdego z nich osiągniemy trochę inny efekt.

jak stworzyć lalkę waldorfską

Więcej na ten temat pisałam w dwóch artykułach na blogu:

Pojawiły się ostatnio inne materiały o zbliżonych kolorach, jednak osobiście mogę z czystym sumieniem polecić dwa powyższe materiały. Szyłam z nich wiele lalek, są doskonałej jakości. Zresztą większość najbardziej znanych twórców lalek waldorfskich na świecie wybiera te dwie opcje.

Możemy zaryzykować też szukanie materiałów w sklepach z tkaninami online. Na początku mojej drogi próbowałam szyć z takich materiałów i można powiedzieć, że do ćwiczeń się nadają, jednak są znacznie cieńsze i nie tak trwałe. Końcowy efekt pozostawia też wiele do życzenia.

dzianina do szycia lalek

Z czego wykonać włosy?

Włosy są istotnym elementem, wydobywającym osobowość lalki. Zanim wybierzemy materiał, zastanówmy się, dla kogo tworzymy lalkę i na jakim efekcie nam zależy. Najbardziej efektowne są te pochodzące od zwierząt, np. moher z kóz angorskich, czy miękkie włosy alpak suri. Piękne loki możemy zakupić w dowolnych kolorach – zwróćmy uwagę czy są one farbowane przy użyciu naturalnych środków. Przygotowanie takich włosów i naszycie na taśmę jest pracochłonne, dlatego nie jest łatwo je dostać. Więcej o naturalnych włosach dla lalek możesz poczytać w artykule, który napisałam tutaj.
Jeśli natomiast chcemy stworzyć lalkę dla mniejszych dzieci, świetną do zabawy, lepszym wyborem będzie włóczka. Jest zdecydowanie tańsza, łatwo dostępna i w szerokiej gamie grubości, kolorów i właściwości. Polecam pozostanie przy naturalnych materiałach także w tej kwestii.

włosy z włóczki dla lalki


Mamy do wyboru np:
● wełnę moherową, z której powstaną świetne, krótkie szalone włosy, lub długie możliwe do
rozczesania,
● boucle – doskonała jeśli chcemy lalkę z lokami, możemy wybrać różne grubości, polecam raczej
grubsze włóczki, wtedy loki wydają się bardziej naturalne.
● inne włóczki, tutaj nadal polecam pozostanie przy naturalnej wełnie, lub wełnie owczej np. z domieszką alpaki. Wybór jest ogromny i możemy poszaleć zarówno w zakresie grubości wełny, jak i koloru. Ja lubię grubsze wełny o kolorach zbliżonych do naturalnych włosów.
Innym materiałem, z którego wychodzą ciekawe włosy jest futerko. Wycinamy z niego coś w rodzaju czepka i naszywamy na głowę.

Mam już materiał na ciało lalki i włosy czego jeszcze potrzebuję?

jak stworzyć lalkę waldorfską - lista potrzebnych materiałów

Do uformowania głowy przyda nam się:

  • gaza elastyczna w formie rękawa. Możemy ją zakupić w kilku wymiarach, dla większych lalek ok 6 cm dla mniejszych ok 3 cm. Jeśli nie uda nam się kupić takiej gazy, możemy użyć białej bawełnianej dziecięcej skarpetki lub tzw. stopki. Zwróćmy uwagę, żeby była ona cienka i bez prążków.
  • biała gruba nić lub dratwa do kształtowania głowy, z tym nie powinno być problemu, gdyż znajdziemy ją w pasmanterii,
  • nici typu mulina w kolorach oczu i ust – do wyszywania,
  • wosk pszczeli, aby namalować rumieńce na policzkach,
  • nici do szycia w kolorze naszego materiału, na ciało lalki,
  • długa igła z małym okiem do wyszycia oczu i buzi.

Czym wypełnić lalkę?

Lalki waldorfskie wypełnione są naturalną wełną owczą gręplowaną. Tutaj nie ma żadnych kompromisów, jest to element nie do pominięcia. Wełna owcza, ze względu na swoje właściwości, bardzo dobrze daje się kształtować. Może być mięciutkim wypełnieniem, a przy wykorzystaniu techniki filcowania na sucho staje się twarda jak kamień i zachowuje nadany kształt. Zarówno głowę, jak i ciało lalki kształtuje się z wełny gręplowanej, przy wykorzystaniu jednej z wielu technik: wspomniane wcześniej filcowanie, rolowanie czy zwyczajne upychanie.

Wełnę owczą kupimy na powyższej stronie lub bezpośrednio u producenta – www.galinska.com.pl

Co z wykrojem?

Mamy już zgromadzone materiały. Teraz kolejna ważna kwestia – skąd wziąć wykrój lalki?
Jest kilka możliwości. Możemy pokusić się o wyszukanie darmowych wykrojów online.
Możemy spróbować narysować wykrój samodzielnie. Jak to zrobić? Najważniejsze jest zachowanie proporcji sylwetki dziecka w wybranym przez nas wieku.
Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowego wykroju, który stworzyła doświadczona osoba. Dzięki temu dostaniemy wypróbowany wykrój i instrukcje krok po kroku. Takie wykroje są dostępne na etsy.
Można też zakupić stworzony przeze mnie „Podręcznik szycia lalki waldorfskiej” z instrukcją szycia lalki krok po kroku oraz z gotowym wykrojem. W przygotowaniu jest kurs wideo szycia prostej lalki waldorfskiej.

Możesz też nauczyć się szyć lalki waldorfskie z kursem wideo, w którym przeprowadzam Cię krok po kroku przez cały proces. Oglądasz w każdej chwili na wygodnej platformie z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu. Zerknij tutaj „Moja pierwsza lalka waldorfska” kurs wideo

Mam wiele planów związanych z propagowaniem lalek waldorfskich wśród polskich dzieci. Marzę o tym by mamy, babcie czy ciocie same szyły lalki dla swoich pociech.
Jeśli macie jakiekolwiek pytania piszcie, postaram się na wszystkie odpowiedzieć i rozwiać
wszelkie wątpliwości. Chciałabym, aby jak najwięcej dzieci miało dostęp do tych naturalnych zabawek rozwijających wyobraźnię.

Kurs wideo tworzenie lalki waldorfskiej