Przejdź do treści

Jak wykonać włosy lalki?

lalka waldorfska

Dziś podzielę się z Tobą najczęściej stosowaną przeze mnie metodą na to jak wykonać włosy lalki waldorfskiej. Opowiem Ci jak krok po kroku wykonać włosy lalki z wełny. Stosuję tę metodę zawsze, gdy używam włosów z włóczki, inaczej postępuję jedynie z naturalnymi włosami.

Co będzie potrzebne, aby wykonać włosy lalki?

  • wybrana przez nas wełna,
  • odpowiedniej grubości szydełko,
  • igła
  • nitka o zbliżonym kolorze do wełny

Jak wykonać włosy lalki?

Najpierw musimy przygotować czepek na szydełku. Jeśli nasza wełna na włosy się do tego nadaje, to czepek robimy z tej samej włóczki. Jeśli natomiast jest za gruba, to wybieramy inną wełnę w kolorze maksymalnie zbliżonym do wełny na włosy.

Osobiście nie jestem szydełkowym asem i znam tylko jeden ścieg, który akurat świetnie się nadaje na czepek! Nawet nie wiem czy to słupek czy półsłupek, a może jeszcze coś innego. Wybaczcie moją szydełkową ignorancję. Najważniejsze, że to działa i świetnie się sprawdza. Wykonujemy łańcuszek z kilku oczek, który łączymy, tak, aby nie powstała nam dziurka. Następnie wkoło wykonujemy szydełkowanie dobierając oczka, aby koło się powiększało. Cały czas przymierzamy do głowy lalki, czy już osiągnęliśmy optymalną wielkość. Ostatnie kilka ściegów warto robić już na równo, nie dobierać oczek, gdyż wtedy stworzy nam się tuba.

Zobacz jak wykonuję „mój” szydełkowy ścieg na filmiku

Kiedy czepek jest gotowy …

Przyszywamy go do głowy. Najlepiej będzie wziąć grubą igłę, żeby przebić się przez wszystkie warstwy. Lepiej też, żeby igła nie była zbyt długa, wówczas lepiej kontrolujemy ścieg. Bardzo przykładamy się do przyszycia czepka, robiąc to dokładnie i wielokrotnie. Od tego zależy, czy włosy nie odpadną, gdy lalka pójdzie do salonu fryzjerskiego naszego dziecka. Najbardziej przyłóż się do linii włosów, ponieważ nie może tam być żadnych prześwitów gdy podniesiemy włosy, np. by uczesać je w kitkę, czy koczek.

lalka waldorfska

Kiedy czepek jest dobrze przyszyty …

Przygotowujemy pasma na włosy. Wybieramy jakiej długości ma być fryzura. Teraz musimy przygotować pasma o podwójnej długości, gdyż będziemy je mocować w połowie. Najlepiej przygotowuj pasma partiami. Kiedy masz już pierwszą partię zacznij mocować.

Zobacz filmik jak mocować pasma włosów

Co dalej?

Mocujesz włosy do momentu, gdy będziesz już zadowolona z objętości fryzury. Kiedy skończysz, podetnij włosy z tyłu, żeby wyrównać pasma. Jeśli chcesz możesz pokusić się o grzywkę. Zobacz czy wszystko dobrze się trzyma i możesz bić sobie brawo. Przymocowałaś włosy, Twoja lalka wygląda zapewne przecudnie. I w dodatku, jeśli się dobrze przyłożyłaś, jej fryzura jest bardzo trwała, więc bez obaw możesz ją oddać dziecku do zabawy.

włosy dla lalki z naturalnej włóczki

Z jakiej wełny wykonać włosy lalki?

Jeśli chodzi o wełnę to mamy nieograniczone możliwości, wielki wybór kolorów, grubości i faktury. Ja preferuję grubszą wełnę 100% wykonaną z wełny owczej, albo z mieszanką alpak. Lubię mieć pewność, że wszystkie detale w wykonywanych przeze mnie lalkach są naturalne. Możemy też wybrać wełnę boucle, wtedy nasza lalka będzie miała loki.

klasyczna lalka waldorfska

Co z bobasami?

Dla lalek bobasów świetnie sprawdza się moher. Wówczas wykonujemy tylko czepek, pilnując by włosy wychodziły głównie na zewnętrzną stronę. Moher możemy też przeczesać szczotką i w ten sposób wyciągnąć włosy. Efekt przypomina delikatne puszyste włoski małego dziecka.

Podsumowując

Dobrze przymocowane włosy z wełny są bardzo trwałe. Mamy do dyspozycji szeroki wachlarz materiałów, z których możemy wybrać kolor, fakturę, grubość i długość w zależności od efektu, który chcemy uzyskać. Włosy są niezwykle ważnym czynnikiem w wydobywaniu osobowości naszej lalki. Z mojego doświadczenia wynika, że lalka w trakcie tworzenia sama nam podpowie jakie włosy są dla niej odpowiednie, bądźmy więc przygotowane na różne niespodzianki. Tutaj możesz poczytać jakie włosy wybrać dla lalki – opisuję w tym artykule różne rodzaje włosów, które są najczęściej stosowane.

Podręcznik szycia klasycznej lalki waldorfskiej

Jak już, być może, wiesz napisałam podręcznik szycia klasycznej lalki waldorfskiej – „Twoja pierwsza lalka waldorfska – podręcznik krok po kroku”. Jest to pierwsza taka pozycja na rynku po polsku, okraszona wieloma zdjęciami, z gotowymi i sprawdzonymi wykrojami. Wszystko wyjaśniam krok po kroku, tak abyś mogła zacząć szyć lalki waldorfskie.

Z moim tutorialem stworzysz piękne lalki dla dzieci, które mogą stać się najwspanialszym przyjacielem dzieciństwa. Możesz nabyć podręcznik klikając na link poniżej:

podręcznik szycia lalki waldorfskiej

A może kurs wideo?

Naucz się szyć lalki waldorfskie z moim praktycznym kursem wideo „Moja pierwsza lalka waldorfska”

Kurs wideo tworzenie lalki waldorfskiej