Przejdź do treści

Jak wyszyć oczy lalce?

jak wyszyć oczy

Zapraszam Cię dziś na tutorial, w którym pokażę jak wyszyć oczy lalce. Nie jest to trudna umiejętność jeśli pamiętamy o kilku ważnych szczegółach. Muszę jednak zaznaczyć, że jeśli zdarza Ci się wyszyć oczy, które do siebie nie pasują to się nie przejmuj bo prucie i wyszywanie od nowa jest naturalnym procesem uczenia się. Zdarzało mi się pruć oczy lalek wiele razy więc wiem o czym mówię. I jeszcze jedna sprawa, zawsze warto dążyć do doskonałości, jeśli jednak nasze oczy nadal będą odrobinę inne to zastanów się czy jesteś w stanie to zaakceptować. Ludzie bardzo rzadko, albo prawie nigdy, mają idealnie symetryczne oczy, podobnie może być z lalkami. Czasem drobne różnice warto zaakceptować i już przestać pruć.

Co będzie nam potrzebne do wyszycia oczu lalce?

  • długa igła niezbyt gruba, która jednak nie ma zbyt szerokiego oczka, żeby nie zostawiała dziur w dzianinie,
  • krótka igła
  • pojedyncza nić z nici do wyszywania – tzw. mulina
  • szpilki
  • pisak znikający do zaznaczania na tkaninie
  • miarka krawiecka

Od czego zaczynamy?

Po pierwsze oczy przyszywamy do niezaszytej głowy lalki, aby wszystkie nici schować pod materiałem.

Zaznaczamy sobie szpilką środek nosa lalki. Od środka odmierzamy w jakiej odległości chcemy wyszyć oczy po obu stronach. Jeśli mamy szpilki z okrągłym łepkiem możemy je wbić w miejsce oczy, żeby sprawdzić czy umiejscowienie nam odpowiada. Kiedy znajdziemy idealne miejsce, narysujmy pisakiem znikającym kółka takiej wielkości, jakiej mają być oczy. Co do wielkości oczu, jest to kwestia indywidualna, warto eksperymentować, bo niektórym lalkom pasują duże oczy, a niektórym mniejsze.

W kolejnym kroku wbijamy długą igłę w miejscu oczu najlepiej na środku i przebijamy się na samą górę. Wyjmujemy długą igłę i na górze zostawiamy kawałek nici, taki, aby łatwo było później związać dwa końce. Natomiast na dole nawlekamy krótką igłę i zabieramy się za wyszywanie.

jak wyszyć oczy lalce

Wskazówka, która bardzo poprawi wygląd oczu o 50%!

Oczywiście mniej więcej o tyle, ale to bardzo pomaga. Najpierw wyszyjmy kilka pionowych linii, zanim zaczniemy wyszywać w poziomie. Mniej więcej coś takiego jak na zdjęciu:

wyszywanie oczu lalki waldorfskiej

Jak wyszywamy oczy?

Oczy wyszywamy prowadząc nić w poziomie raz przy razie. Wbijamy igłę po kształcie , który sobie wcześniej narysowaliśmy. Przebijając igłę pod materiałem dobrze jest łapać też wełnę wtedy oczy będą wyraźniej zarysowane. Mnie podobają się oczy, które są gęsto wyszyte i takie niemal wypukłe, ale rzecz jasna tutaj też mamy dowolność. Kiedy skończymy nawlekamy długą igłę i przebijamy się nią na górę głowy. Gdzie chwytamy oba końce i zawiązujemy na supeł. Jeśli przyciągniemy nić możemy dzięki temu ukształtować głębiej osadzone oczodoły. Warto z tym eksperymentować, ponieważ możemy uzyskać ciekawy efekt.

wyszywanie oczu lalki waldorfskiej

Co z dalej?

Z drugim okiem postępujemy dokładnie tak samo. Pamiętamy, że zawsze możemy pruć i wyszyć do nowa i zanim nabierzemy wprawy nastawmy się na prucie.

wyszywanie oczu lalki waldorfskiej

BONUS: Jak wyszyć usta?

Wyszycie ust jest bardzo proste. Odmierzamy pod środkiem noska w jakiej odległości chcemy mieć usta, a następnie odmierzamy dwa równe odcinki z każdej strony. Rysujemy kropki znikającym pisakiem. Następnie nawlekamy na długą igłę nić w wybranym kolorze ust. Ja usta klasycznych lalek wyszywam sześcionitkową muliną. Przebijamy się na górę głowy. Następnie znów nawlekamy długą igłę na dole i wbijamy w drugi kącik ust. Na górze mamy dwa końce nici, możemy je przyciągnąć, w ten sposób możemy ukształtować kształt ust. Tutaj znów zachęcam do eksperymentowania. Na końcu zawiązujemy nici na supeł.

Wszystko gotowe! Możemy zaszyć głowę.

Możesz poczytać więcej o tworzeniu lalek waldorfskich na moim blogu tutaj

Więcej praktycznych wskazówek ze zdjęciami znajdziesz w moim podręczniku szycia lalek waldorfskich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *