Przejdź do treści

Jakie włosy dla lalki?

Jakie włosy wybrać dla lalki waldorfskiej? Bardzo często spotykam się z takim pytaniem. W tym poście postaram się na nie odpowiedzieć. Włosy nadają lalce osobowość. Obok wyrazu twarzy i oczu, są jedną z najważniejszych cech stanowiących o unikalności naszej lalki. Co bardzo ważne możemy wybrać spośród wielu rodzajów włosów od naturalnych włosów zwierząt poprzez te wykonane z wełny, po futrzane czepki, wszystkie w różnych kolorach, strukturach i grubości do wyboru. Mamy też sporo technik mocowania włosów. Jednak jak dobrze wybrać? Jakie włosy będą pasowały naszej lalce?

Jak wybrać odpowiednie włosy dla naszej lalki?

Zanim zdecydujemy się na konkretny materiał i sposób mocowania włosów, myślę, że najważniejsze jest zastanowienie się jaką lalkę chcemy stworzyć i dla kogo? Czy to będzie lalka kolekcjonerska, która ma robić wrażenie i pięknie wyglądać jako element dekoracyjny, czy też ma to być ukochana lalka dziecka, towarzysz zabaw? Myślę, że odpowiedź na to podstawowe pytanie determinuje całą resztę. Przy lalce kolekcjonerskiej głownie stawiamy na wygląd, przy lalce do zabawy na trwałość. Oczywiście te dwie cechy nie są sobie przeciwstawne, nasza lalka może być najpiękniejsza na świecie i jednocześnie doskonale wykonana, czyli trwała. Nie mam co do tego wątpliwości, jednak pozostaje przy swoim podziale.

Włosy dla lalki kolekcjonerskiej

Kiedy mamy w planie stworzenie lalki kolekcjonerskiej, lub lalki dla starszego dziecka, głównie stawiamy na wygląd. A jakie włosy robią największe wrażenie? Oczywiście włosy naturalne. Najpiękniejsze lalki mają naturalne włosy. Najczęściej wykonuje się je z włosów kóz angorskich, z alpak suri, a nawet z włosów wielbłądów. Występują w wielu kolorach (są farbowane naturalnymi farbami) oraz fakturach od prostych, przez fale do loków. Naturalne włosy są też oczywiście najdroższe. Można je kupić w formie pasów do przyszycia do głowy lub w pojedynczych nieprzetworzonych pasmach. Użycie naturalnych włosów wymaga już znajomości zaawansowanych technik, a jednocześnie jest to materiał niezwykle delikatny, więc potrzeba wiele wprawy. Warto jednak po niego sięgać bo takie lalki są zwyczajnie najpiękniejsze. O włosach naturalnych przeczytasz więcej w tym wpisie

Naturalne włosy z alpaki na taśmie możesz kupić w moim sklepie tutaj

lalka z naturalnymi włosami
Naturalna peruka wykonana z włosów z kozy angorskiej.

Włosy dla lalki do zabawy

Lalka dla małego dziecka

Tutaj mamy bardzo szerokie pole do popisu i zanim przejdziemy do rzeczy, musimy zadać sobie kilka kolejnych pytań. Pierwsze i podstawowe w jakim wieku jest dziecko? Zobacz też mój wpis o wielkości lalek dobranych do wieku dziecka. Przy tworzeniu dla małych dzieci, najważniejsze dla nas musi być ich bezpieczeństwo. Wybierzemy więc raczej krótkie peruki np. szydełkowane czepki z moheru, albo włosy wyszywane, ewentualnie bardzo dobrze przyszyte włosy z włóczki.

lalka z włosami z mohairu
Włosy zrobione na szydełku w formie czepka z moheru.

Lalka dla starszego dziecka

Przy starszym dziecku mamy już znacznie więcej swobody, jednak trwałość jest nadal dla nas celem numer jeden. Przecież chcemy, żeby nasza lalka była ukochanym towarzyszem dziecięcych zabaw, a to może oznaczać, marny los dla jej włosów. Pełne ekspresji zabawy mogą czasem sprawić, że lalka zawiśnie na ostatnim włosku w rączkach dziecka, albo będzie poddawana licznym fryzjerskim metamorfozom w zaciszu dziecięcego pokoju.

Oczywiście jest jeszcze jeden drobny szczegół, a mianowicie czy to będzie chłopczyk, czy dziewczynka. Chłopczyk, to pewnie krótsze włosy. Tu świetnie sprawdzą się wełny typu boucle, żeby stworzyć zadziorne loki, albo grubsze włóczki, czy nawet sztuczne futerko z dłuższym włosem. Dla lalki dziewczynki natomiast, nie będziemy żałować długich pasm włóczki gotowych do zaplatania w warkoczyki, czy robienia kucyków.

W każdym przypadku polecam wybrać naturalne włóczki z wełny owczej, albo z dodatkiem wełny z alpaki, lub jeszcze w innych połączeniach. Włóczki z materiałów syntetycznych są oczywiście też dopuszczalne. Ja mam jednak małego bzika na tym punkcie, gdyż mam wrażenie, że nasze dzieci i tak mają zbyt dużą styczność z syntetykami. Toteż w tworzeniu zabawek do przytulania i kochania staram się ich unikać. Przy odpowiednio starszym dziecku, możemy też pokusić się o naturalne włosy.

lalki z włosami z wełny
O lewej: włosy ze 100 wełny, bardzo grube; po środku: czepek z moheru; po prawej: wełna boucle.

Podsumowując – jakie włosy wybrać dla lalki?

Odpowiedź jest chyba mało precyzyjna – jakie chcemy 😉 Jakie nam w duszy grają, jakie będą pasowały najlepiej do naszej wizji. Pamiętając jednocześnie o bezpieczeństwie dziecka, trwałości wykonania i jakości wybranych przez nas materiałów. W kolejnym wpisie skupię się bardziej na metodach mocowania włosów. Postaram się omówić je bardziej szczegółowo. Jeśli macie jakieś pytania śmiało piszcie w komentarzach tutaj lub na facebooku

jakie włosy wybrać
Osobowość tej lalki to przede wszystkim jej szalona fryzura wykonana z 100% grubej, cieniowanej wełny

Polecam Ci mój podręcznik szycia prostych klasycznych lalek waldorfskich, o którym więcej możesz przeczytać klikając na okładkę poniżej:

tutorial szycia lalki waldorfskiej