Przejdź do treści

Jaki materiał do szycia lalek waldorfskich?

materiał do szycia lalek waldorfskich

Jaka jest najważniejsza cecha lalek inspirowanych lalkami waldorfskimi? Myślę, że najważniejszym jest fakt, że są wykonane z naturalnych materiałów. Właśnie to je odróżnia od plastikowych, wszędzie
dostępnych zabawek, dzięki czemu są przyjazne dla dziecięcych rączek i przyjemne do przytulania. Jaki materiał do szycia lalek waldorfskich więc wybrać?

Kiedy wybieramy właściwe materiały zależy nam na jakości i wytrzymałości, ponieważ chcemy, aby nasze lalki były trwałe. Te cechy są bardzo ważne, gdyż pragniemy stworzyć zabawkę, która będzie towarzyszem dziecięcych zabaw na długi czas. A przynajmniej do czasu, aż nie stworzymy
następnej 😉

Ale jak wybrać właściwe materiały? Jak się w tym wszystkim nie pogubić, gdy dopiero zaczynamy? Z myślą o osobach początkujących postanowiłam rozpocząć nowy cykl wskazówek, w których postaram się przybliżyć dostępne możliwości. W tym artykule zajmiemy się wyborem materiału do szycia lalek waldorfskich.

Jaki materiał do szycia lalek waldorfskich wybrać?

Po pierwsze musi to być dzianina, jersey, trykot – pod tymi nazwami kryje się rozciągliwy materiał, który będziemy potrzebować. Oczywiście najlepiej by był w odcieniu ludzkiej skóry. I tu mam dobrą wiadomość, jest kilku producentów, którzy produkują materiał dedykowany lalkom waldorfskim, w kilku odcieniach do wyboru. Najbardziej popularne są dwie marki, które sobie omówimy, a na koniec wspomnę o trzeciej, która też zyskuje zwolenników. Zacznijmy, jednak, po kolei – jak wspomnieliśmy to musi być dzianina naturalna – bawełniana. W Europie mamy dwóch producentów tego typu materiałów. Śmiem twierdzić, że większość lalek waldorfskich, które oglądaliście w internecie jest wykonana z jednego z nich.

Trykot szwajcarski

Materiał do szycia lalek waldorfskich Laib Yala pochodzący ze Szwajcarii to jersey produkowany w ośmiu odcieniach ludzkiej skóry. Jest to jednostronny materiał, co oznacza, że z prawej strony mamy kolumienki z góry na dół a po lewej stronie łańcuszek. Możemy wybierać odcień od jasnego porcelanowego różu do ciemnych brązów, aby stworzyć lalkę według naszego projektu. Materiał ten jest bardzo wysokiej jakości, przy użyciu odpowiednich ściegów i igły do szycia, nie powinno być z nim żadnego kłopotu. Jedyne na co warto zwrócić uwagę, to rolowanie przy krojeniu, aby tego uniknąć polecam najpierw zszyć części a potem je wycinać.

Trykot holenderski

Kolejnym materiałem do szycia lalek waldorfskich jest jersey pochodzący z Holandii marki De Witte Engel. Jest to również wysokiej jakości materiał bawełniany, odrobinę grubszy ponieważ jest w formie interloka, tzn. obie strony są jednakowe i zobaczymy na nich kolumienki z góry na dół. Dzięki temu dzianina jest bardzo wytrzymała, grubsza, a kiedy zostaje mocno naciągnięta nie prześwituje. Ze względu na te właściwości wielu twórców lalek waldorfskich wybiera ten materiał do wykonania większych lalek, a także tych mocno artystycznych, czyli z rzeźbionymi twarzami. Dzianina ta posiada certyfikat Oekotex-100. Do wyboru mamy osiem odcieni od najjaśniejszego porcelanowego różu po ciemny brąz.

Inny materiał do szycia lalek waldorfskich

Dwa najbardziej popularne materiały do szycia lalek waldorfskich omówiliśmy powyżej, oprócz nich na rynku pojawiają się też pomniejsi gracze. Jednym z nich jest trykot Mercurius, który produkowany jest w formie interloka. Jest to również materiał bawełniany. Jednak często spotkamy się z informacją, że zalecany jest do szycia mniejszych lalek i do ćwiczeń, ponieważ jest cieńszy niż te omówione powyżej i mniej trwały. Jego zaletą jest jednak znacznie niższa cena, co sprawia, że dobrze nadaje się do nauki i eksperymentów.

Na samym początku można wybrać zwykłą dzianinę tshirtową i na niej eksperymentować. Poszukać odpowiedniego koloru i po prostu zacząć szyć. Kiedy zaczynałam moją przygodę z lalkami waldorfskimi tak właśnie zrobiłam. Jednak wtedy raczej możemy być pewni, że to nie będzie dzieło, które zostanie z nami na długie lata.

Jaki materiał do szycia lalek waldorfskich najlepiej wybrać?

Szyłam lalki ze wszystkich omówionych powyżej materiałów i wybieram trykot holenderski lub szwajcarski. Z uwagi na czas zainwestowany w tworzenie lalki waldorfskiej uważam, że warto wybrać najlepszy możliwy materiał, tak aby nasza lalka była trwała i jak najdłużej dobrze wyglądała. Ważne jest również to, żeby materiał się dobrze naciągał, dobrze układał na szwach i nie prześwitywał.

Możliwość komentowania została wyłączona.