Przejdź do treści

Naturalne włosy dla lalek

Naturalne włosy dla lalek dodają im artystycznego wyrazu, ale z czego są zrobione, co się najbardziej nadaje na takie włosy i gdzie je można kupić? Postaram się odpowiedzieć na te pytania w poniższym wpisie.

Jakie są naturalne włosy dla lalek?

Przede wszystkim chodzi tutaj o włosy wykonane z runa zwierząt. Najczęściej wykorzystujemy dwa podstawowe rodzaje – kręcone włosy z kóz angorskich oraz proste, miękkie włosy z alpak suri.

Kręcone włosy dla lalek – włosy z kóz angorskich

Najbardziej popularne są te z kóz angorskich. Kozy angorskie są w Polsce rzadkością, ponieważ nie lubią naszego klimatu. Pochodzą z terenów Turcji i lubią kiedy jest ciepło. Z wełny kóz angorskich wykonuje się przede wszystkim znany nam moher, jednak dla twórców lalek artystycznych bardzo cenne są włosy. Okrywa sierściowa dorasta nawet do 30 cm, jest biała i kędzierzawa, stąd kręcone włosy u lalek. Kozy strzyże się dwa razy do roku, a wełna świetnie nadaje się do farbowania. Te włosy przypominają w dotyku ludzkie podatne włosy. Loki świetnie się utrzymują, bardzo dobrze się farbują. Najwygodniejsze w użyciu są gotowe włosy na taśmie, które przyszywamy bezpośrednio do głowy lalki lub do czepka zrobionego na szydełku lub uszytego z delikatniej siateczki. Stosowałam obie metody i każda z nich dobrze się sprawdza. Czepek wybieram, gdy kolor włosów lalki bardzo różni się od koloru skóry głowy, żeby uniknąć prześwitów.

artystyczna lalka waldorfska

Proste włosy dla lalek – włosy z alpak suri

Kiedy szukamy miękkich, jedwabistych włosów dla lalek waldorfskich, ale też dla lalek Blythe, czy bobasów reborn to najczęściej wybieramy włosy z alpak suri. Mają one długą, błyszczącą, jedwabistą i wytrzymałą okrywę sierściową. Co ważne, w naturze występuje w kolorach zbliżonych do włosów ludzkich. Oznacza to, że bez farbowania mamy naturalne włosy dla lalek od białych przez różne odmiany brązu do czarnych. W zależności od typu lalek i sposobu wykorzystania włosów, możemy nabyć włosy na taśmie albo pojedyncze pasma. Dla lalek waldorfskich najbardziej przydatne są włosy na taśmie, które przyszywamy bezpośrednio go głowy lalki. Możemy też wykonać taką taśmę samodzielnie – naszywając pasma na tiul.

lalka waldorfska

Naturalne włosy dla lalek – może włosy z wełny?

O włosach z wełny pisałam już tutaj: jakie włosy wybrać dla lalki

a o mocowaniu włosów z wełny poczytasz tutaj: http://lalulamdoll.pl/jak-wykonac-wlosy-lalki/

Gdzie kupić naturalne włosy dla lalek?

Jeśli chcesz kupić naturalne włosy dla swojej lalki polecam etsy.com – jest tam sporo sprzedawców i można znaleźć wszelkie rodzaje włosów w dowolnych kolorach. Kiedy kupujesz włosy na taśmie sprawdź jej długość, przy dużych lalkach możesz potrzebować ponad 1,5m taśmy. Przy mniejszych lalkach oczywiście mniej.

3 komentarze do “Naturalne włosy dla lalek”

  1. Czy takie włosy lalki można czesać grzebieniem? Czy raczej nie jest to wskazane bo grozi wyłysieniem.

  2. To trochę zależy od przynajmniej dwóch czynników. Po pierwsze od jakości tych włosów – jak są wykonane i druga sprawa jaki to grzebień 🙂 Jeśli włosy są dobrze wykonane i grzebień ma grube zęby, a myu czeszemy delikatnie to można. Jednak, lepiej te włosy układać we fryzury po prostu delikatnie rękami.

Możliwość komentowania została wyłączona.