Przejdź do treści

Tajniki szycia lalek – 2 najbardziej przydatne ściegi do szycia lalek

jeden ścieg maszynowy i drugi ręczny

Kiedy tworzymy ręcznie piękne zabawki dla dzieci, jednym z najważniejszych celów, które nam przyświecają jest wytrzymałość. Stworzenie trwałej zabawki jest bardzo ważne, gdy szyjemy przyjaciela dzieciństwa, który nie rozpadnie się po jednej zabawie. Zabawki tworzone ręcznie powinny być, moim zdaniem, perfekcyjnie uszyte, dlatego wybór właściwych ściegów do szycia lalek jest tak istotny. Biorąc pod uwagę wytrzymałość nie możemy zapomnieć o estetyce wykonania lalki, dlatego do szycia maszynowego używam ściegu elastycznego bardzo trwałego, a do szycia ręcznego używam ściegu krytego, który dobrze wygląda.

potrójny elastyczny ścieg maszynowy

Kiedy do szycia lalek używamy elastycznych tkanin, takich jak trykot/dzianina, wówczas wybierając ścieg musimy wybrać również ścieg elastyczny. Najlepszym jest ścieg potrójny, gdyż jednocześnie spełnia dwa warunki: jest elastyczny i trwały. Podczas jednego przeszycia uzyskujemy efekt potrójnego zszycia materiału. Nie ma bardziej przydatnego ściegu maszynowego. Na zdjęciu poniżej ścieg numer 3 na mojej maszynie. Jeśli w naszej maszynie go nie mamy, musimy wykorzystać ścieg zygzakowy, bardzo wąski i przyszyć nim co najmniej dwa razy, w odległości 2-3mm. Na zdjęciu poniżej jest to ścieg numer 4. Nie zapominajmy też o odpowiedniej igle do szycia dzianin zakończonej kulką, dzięki czemu nie niszczy nam dzianiny.

ścieg do szycia lalek potrójny elastyczny
ścieg potrójny elastyczny do szycia lalek

ścieg ręczny kryty lub materacowy

Najbardziej przydatny ścieg ręczny to ścieg kryty, materacowy lub drabinkowy. Nie obędziemy się bez niego przyszywając kończyny lalki oraz głowę do tułowia. Pięknie ukryje nam co mamy do ukrycia, a jednocześnie kiedy przeszyjemy nim dwa razy ten sam obszar mamy pewność, że wszystko dobrze się trzyma.

Jak to najlepiej zrobić? Jeśli możemy przypnijmy szpilkami łączone części. Jednak najczęściej to nam się nie uda, wówczas przytrzymujmy rękami dwie części materiału, które chcemy zszyć. Wbijamy igłę jak do fastrygi w górną część (zdjęcie nr 1), wyprowadzając ją, wbijamy ją jednocześnie w dolną część (zdjęcie nr 2), potem znów wbijamy na górze (zdjęcie nr 3). W efekcie łączenie jest niemal niewidoczne (zdjęcie nr 4). Oczywiście im drobniejszy ścieg tym lepiej to wygląda.

ścieg kryty / materacowy/ drabinkowy
ścieg drabinkowy/materacowy/ kryty

Jeśli macie jakieś pytania piszcie w komentarzach! Powodzenia! Jeśli jeszcze nie szyłyście laleczki wypróbujcie mój tutorial szycia małej laleczki: http://lalulamdoll.pl/tutorial-uszycia-laleczki/

1 komentarz do “Tajniki szycia lalek – 2 najbardziej przydatne ściegi do szycia lalek”

  1. Pingback: Dzianina na ciało lalki waldorfskiej - 8 praktycznych wskazówek - Naturalne organiczne lalki waldorfskie

Możliwość komentowania została wyłączona.