Przejdź do treści

Ściegi elastyczne do szycia lalek

lalka waldorfska

W tym wpisie omówię najbardziej przydatne ściegi elastyczne do szycia lalek waldorfskich. Lalki waldorfskie szyjemy z elastycznego materiału – może to być jersey albo intelock. Dwie najbardziej popularne marki to Laib Yala – jersey szwajcarski i de Witte Engel – interlock holenderski. Dzianina wymaga specjalnego traktowania, w tym użycia sciegów elastycznych.

Wybór nici

Zacznijmy jednak od igły do maszyny i nici. Z nićmi nie będzie większego problemu, gdyż używamy zwykłych nici poliestrowych od szycia. Nie wskazane są nici elastyczne, ani bawełniane, nici poliestrowe są najbardziej trwałe. Wystarczy, że dobierzemy kolor i gotowe. Warto wybrać dobre markowe nici, aby uniknąć zrywania, czy pętelkowania. Polskie marki Ariadna czy Amanda świetnie się sprawdzą.

Wybór igły do szycia dzianin

Natomiast, warto dobrze dopasować igłę do maszyny. Tutaj polecam igły do dzianin – jersey. Takie igły mają zaokrągloną końcówkę, co zapobiega przecinaniu, a później puszczaniu oczek. Najlepiej wybrać igłę o średniej grubości (czasem przeszywamy kilka warstw). Igły do dzianin z napisem jersey dobrze się sprawdzą, gdyż są przeznaczone do szycia materiałów naturalnych, podczas gdy igły z napisem stretch są przeznaczone do materiałów syntetycznych. Przy okazji wyboru igły, radzę zmieniać ją dość często, gdy sporo szyjemy, a już na pewno gdy zauważymy, że z materiałem zaczyna się dziwnie zachowywać.

Ściegi elastyczne – jakie wybrać?

ściegi maszynowe, w tym ściegi elastyczne przydatne do szycia lalek

Teraz już przejdźmy do tematu, czyli wyboru odpowiedniego ściegu elastycznego. Wybieramy właściwy ścieg kierując się kilkoma przesłankami: przede wszystkim rodzajem materiału, a także trwałością wykonywanego ściegu. Szyjąc lalki dla naszych pociech chcemy aby one były wieczne i przetrwały nawet najbardziej dziką zabawę. Dlatego wybierzemy ścieg trwały i elastyczny.

Ścieg elastyczny potrójny

Najlepszy będzie ścieg potrójny. To bardzo mocny i elastyczny ścieg. Ma tylko dwie wady: pierwsza – nie wszystkie maszyny go mają, a drugą – ciężko się go pruje, więc trzeba szyć bardzo precyzyjnie i powoli by tego uniknąć. (na zdjęciu to ścieg numer 09).

Inne ściegi elastyczne

Jeśli nasza maszyna nie posiada ściegu potrójnego kolejnym dobrym wyborem będzie ścieg błyskawica – czyli bardzo wąski zygzak. (na zdjęciu ścieg numer 10). Jeśli jednak go nie mamy, to zapewne nasza maszyna wyposażona jest w zygzak (na zdjęciu ścieg numer 11). Możemy regulować szerokość ściegu i zmniejszyć ją do 1,5, wtedy sami stworzymy sobie błyskawicę.

Co zrobić jeśli nie mamy żadnego ze ściegów elastycznych?

Jeśli jednak mamy bardzo prostą maszynę, która nie ma powyższych ściegów to jeszcze nic straconego, możemy szyć ściegiem prostym tylko zmniejszmy długość ściegu. Zalecam wykonanie dwóch szwów w odległości 3-4mm.

Ściegi ręczne przydatne w szyciu lalek

Część szycia lalki musi zostać wykonana ręcznie, wówczas zastosowanie odpowiednich ściegów będzie równie ważne w wymiarze estetycznym i w zakresie trwałości naszej lalki. Poczytaj o ściegach ręcznych w tym wpisie na blogu

Możliwość komentowania została wyłączona.