Przejdź do treści

Tutorial szycia sukienki dla lalki

szycie sukienki maxi dla lalki darmowy tutorial

W tym wpisie pokażę Ci jak uszyć prostą sukienkę maxi dla lalki. Jest to darmowy tutorial szycia sukienki dla lalki. Co ważne, z moimi instrukcjami uszyjesz sukienkę na lalkę w każdym rozmiarze. Wszystko jest bardzo proste i pokażę Ci jak to zrobić krok po kroku.

Materiały potrzebne do szycia

Co będzie nam potrzebne:

  • bawełna, lub inna tkanina np. muślin, wiskoza, popelina itp.
  • gumka
  • tasiemka np. aksamitka
  • maszyna do szycia, nożyczki, szpilki, nici

Konstrukcja wykroju sukienki maxi

szycie sukienki dla lalk

Zacznij od zmierzenia lalki pod pachami, takiej długości będzie gumka. Dzięki tej długości poznamy potrzebne nam wymiary. Sukienka składa się z dwóch prostokątów. Jeden to tunel na gumkę, a drugi to cała sukienka. Tunel na gumkę wystarczy, że będzie dwa razy dłuższy niż gumka.

Tunel na gumkę

Prostokąt na tunel na gumkę:

a – długość gumki zmierzona pod pachami x1,5 lub 2

b – 2x szerokość gumki +2cm zapasu na szew

U mnie to wygląda tak: długość gumki 15 cm, szerokość gumki to 0,5cm

a = 15cm*1,5 = 22,5cm

b= 2*0,5cm +2cm= 4cm

Tunel na gumkę 22,5cmx4cm

Sukienka maxi

Teraz zajmiemy się prostokątem na sukienkę. Potrzebujemy znów dwóch wymiarów a – szerokość i b długość sukienki.

a = długość gumki x2 lub 2,5 – zależy jak obszerną chcemy sukienkę

b = długość sukienki – mierzymy od pach lalki do długości jaką chcemy osiągnąć i dodajemy 1cm na szew i 1,5 do 2cm na podwinięcie

U mnie wygląda to tak:

a = 15×2,5 = 37,5cm

b = 17 cm +1cm+1,5cm = 19,5cm

tutorial szycia sukienki dla lalki

Szelki

Teraz jeszcze tylko szelki. To już będzie bardzo proste. Zmierzmy długość szelki zaczynając z przodu pod pachami a z tyłu na skos – aby szelki się krzyżowały. Dodajmy jeszcze 2 cm na szew i mamy wymiary. Potrzebujemy dwie szelki. Możemy użyć gotowe tasiemki, które pasują nam do projektu, możemy też uszyć paski z tkaniny. Ja wybrałam gotową aksamitną tasiemkę.

Zaczynamy szycie

Zacznij od podwinięcia długiego prostokąta spódnicy. Podwiń jeden raz do środka, potem drugi raz, żeby schować surowy brzeg i przeszyj ściegiem prostym. Potem zszyj spódnicę na krótkim brzegu, zapasy obrzuć zygzakiem, albo na owerloku, żeby się nie strzępiły.

szycie sukienki maxi dla lalki

Następnie zszyj tunel na gumkę po dłuższym brzegu. Używając agrafek wsuń gumkę do tunelu. Przypnij z jednej strony, żeby Ci gumka nie uciekała. Potem przeszyj gumkę na końcach i zszyj tunel.

W kolejnym kroku zmarszcz górę sukienki. Przeszyj długim ściegiem w odległości 0,5cm i 1,5cm od brzegu zostawiając na końcach dłuższe wąsy z nici. Chwyć nić spodnią i pociągnij, żeby zmarszczyć sukienkę.

Tutorial szycia sukienki dla lalki
tutorial szycia sukienki dla lalki

Przypnij tasiemki z tyłu sukienki i przyfastryguj. Z przodu zrób to samo. Pamiętaj, żeby na tyle tasiemki się krzyżowały.

Tutaj widać jak przypięte są tasiemki. Następnie przypnij tunel na gumkę tak, aby otwarte brzegi stykały się, a z tyłu szew tylny tunelu i sukienki przypnij jeden na drugim. Tasiemki są pod tunelem. Zszyj wszystko razem

szycie sukienki dla lalki tutorial
sukienka maxi dla lalki

Sukienka gotowa. Brawo!!!