Przejdź do treści

Twórcy lalek waldorfskich, których podziwiam część 1

Twórcy lalek waldorfskich, których podziwiam

Twórcy lalek waldorfskich, których podziwiam, to kobiety rozsiane po całym świecie, które zachwycają umiejętnościami i talentem. Moja miłość do lalek waldorfskich to było zauroczenie od pierwszego wejrzenia. To nagłe uczucie przemieniło się, jednak w stałe zaangażowanie kiedy przyjrzałam się bliżej twórcom lalek. Tu przeczytasz jak to się zaczęło Poznałam wspaniałe kobiety, które oddały się pasji tworzenia tak dalece, że czasem trudno uwierzyć, że ich lalki są uszyte z materiału. A już z całkowitym niedowierzaniem przyglądałam się jak w ich zdolnych dłoniach wełna, dzianina i włóczka przemieniają się w pełnych życia, ukochanych przyjaciół dzieci.

Obserwuję te kobiety w mediach społecznościowych i za każdym razem, gdy stworzą nową lalkę, podziwiam. Wszystkie tworzą lalki inspirowane lalkami waldorfskimi, to jednak nie są te proste laleczki, które wywodzą się bezpośrednio ze szkoły waldorfskiej. Są tak wyjątkowe, że wyglądają jak małe dzieła sztuki. Co ciekawe, wszystkie te panie wypracowały swój indywidualny styl i już po jednym spojrzeniu możemy odgadnąć, kto daną lalkę stworzył.

Czy te kobiety, rozsiane po całym świecie, mają ze sobą coś wspólnego? Tak pasję, z której powstał sposób na życie. Pasję, w której doszły do mistrzostwa, a jednocześnie ciągle się rozwijają.

Chciałabym z wami podzielić się moim top 10 najwspanialszych twórców lalek waldorfskich (dziś pierwsze pięć). Kolejność jest przypadkowa, bo szczerze podziwiam wszystkie wymienione panie, choć każdą trochę inaczej. Nie zamieszczam tutaj zdjęć, bo nie mam do nich praw, ale zachęcam, zajrzyjcie na ich strony.

1.  Thalita Essinger – czyli marka Thalitadol. Wszystkie jej lalki są absolutnie wyjątkowe, szczerze ją podziwiam. Jeśli nie macie zbyt wiele czasu, to zajrzyjcie tylko na jej stronę na facebooku i obejrzyjcie filmiki. To niewiarygodne, co ta kobieta potrafi wyczarować z materiału i wełny. Thalita pochodzi z Brazylii, a niedawno przeprowadziła się do Kanady. Jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych, oprócz lalek tworzy też przepiękne ilustracje dla dzieci. https://www.facebook.com/pg/thalitadol http://thalitadol.blogspot.com

2. Agnieszka Nowak – czyli najbardziej na świecie znana Polka, twórczyni lalek waldorfskich. Niezwykle utalentowana i wszechstronna artystka, która dba o każdy detal swoich lalek. Pani Agnieszka podejmuje się niebanalnych wyzwań, które możemy podejrzeć na jej fanpage’u: https://www.facebook.com/Lalinda-155106727998937

Na stronie znajdziemy sporo wskazówek i przydatnych linków w dziale „jak uszyć samemu” http://www.lalinda.pl

3. Kolejną osobą jest Jenn Williams, czyli Lali Doll Nursery. Mam wrażenie, że jej wykroje są jednymi z najpopularniejszych. Sama już wypróbowałam kilka z nich i mogę polecić, gdyż tutoriale są bardzo rozbudowane, pełne zdjęć i szczegółowych wskazówek. Jenn tworzy też piękne lalko-zwierzątka, których wykroje można kupić w jej sklepie. https://www.facebook.com/LaliDollNursery Na stronie https://lalidollnursery.com/free-patterns/  można pobrać m.in. darmowe wykroje na owieczkę, słonika czy małpkę ze skarpety, a także darmowy wykrój na zgrabne buciki dla lalki.

4. Cathy Eklund tworzy piękne lalki i wykroje. Specjalizuje się w bardzo wszechstronnych wykrojach lalek bobasów i małych dzieci, które wzoruje na swoich siedmiu dzieciach. Cathy prowadzi stronę http://faithandstring.com/  na której znajdziemy m.in. darmowe wykroje prostej laleczki i proste tutoriale. Ponadto na facebooku działa pod marką: https://www.facebook.com/BramblesandBlossoms

5. Christina Mattielo to kobieta, którą szczerze podziwiam za biznes, który stworzyła. W tym zakresie jest wzorem. Stworzyła markę Bamboletta, a jej lalki sprzedają się jak świeże bułeczki. Pracuje dla niej z domu kilkanaście kobiet/ mam, które specjalizują się w wykonywaniu poszczególnych części lalek, np.: przepiękne włosy z ręcznie farbowanych włóczek, ubranka, ciałka lalek, głowy itp. Christina wszystko to organizuje, nadaje laleczkom ostateczny wygląd, wyszywając im oczy i buzie. Przede wszystkim jednak jest niedoścignionym wzorem w budowaniu społeczności oddanych fanów w mediach społecznościowych. Polecam stronę: https://bamboletta.com/ i profil na facebooku https://www.facebook.com/bambolettadolls/

Tutaj przeczytasz  moją listę o pięć kolejnych wspaniałych kobiet, które tworzą niepowtarzalne naturalne lalki inspirowane lalkami waldorfskimi. Wszystkie równie wyjątkowe, jak te opisane powyżej, wśród nich będzie też jedna artystka z Polski.