Przejdź do treści

Wielkość lalek waldorfskich

Jeśli zastanawiasz się jaka wielkość lalek waldorfskich jest odpowiednia dla małych i starszych dzieci ten artykuł jest dla ciebie. Lalki waldorfskie występują w różnych kształtach i wielkościach, zależnie od fantazji twórcy.

12 cm laleczkaJednak czasem zastanawiamy się, jaka wielkość będzie odpowiednia dla dziecka? Najbardziej popularne lalki waldorfskie mają od 14 do 18 cali, czyli od około 35 cm do 46 cm.

małe dziecko – mała lalka

Zasada jest prosta: im młodsze dziecko, tym mniejsza lalka. Dla maluszków najbardziej odpowiednie są małe lalki, w ubrankach przytwierdzonych na stałe. Takie lalki nie mają żadnych niebezpiecznych części i są łatwe do utrzymania w malutkich rączkach. Na zdjęciu po prawej widzimy 12cm lalkę waldorfską. Lalka tej wielkości jest odpowiednia dla małego dziecka, ale ma też wiele zalet dla początkującego twórcy. Do jej stworzenia nie potrzeba wielkich umiejętności, zużyjemy też niewiele materiału, tylko buzia i rączki uszyte są z trykotu do tworzenia lalek. Ciało – pajacyk, uszyjemy z dresówki, np. z resztek, albo z ubranka, z którego dziecko już wyrosło. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy odtworzyć wygląd naszej pociechy i zachować wspomnienia w laleczce. Ponadto spokojnie uszyjemy taką laleczkę bez maszyny i to bardzo szybko.

wielkość lalek waldorfskich dla dzieci do 3 lat

lalka ok 30 cmDla starszego dziecka do 3 lat najbardziej sprawdzą się lalki do ok. 13 cali, czyli ok. 35 cm. Taka laleczka jest bardzo łatwa do utrzymania przez maluszka. Świetnie, jeśli będzie miała zachowane proporcje małego dziecka, czyli dość krótkie nóżki i rączki w stosunku do sporej głowy i torsu z wystającym brzuszkiem. Tej wielkości lalka może mieć już proste ubranka, które dziecko zdoła samodzielnie założyć. Lepiej, jeśli nadal będziemy unikać drobnych zapięć i ozdób, które mogą się odczepić. Najlepiej stosować rzep, bo z tym nawet małe dziecko sobie świetnie poradzi. Kolejną kwestią są włosy. Dziecko ok. 1 – 2 letnie jeszcze uwielbia poznawać świat organoleptycznie i z pewnością zechce sprawdzić jak smakuje laleczka 😉 Dlatego włosy muszą być bardzo porządnie przytwierdzone do głowy i najlepiej jeśli są z włóczki. Dla małych dzieci polecam włosy krótkie, a jeśli zdecydujemy się na dłuższe, wówczas dobrze je zapleść w warkocze lub koczki.

lalka ok 40 cm

Dla małych dzieci ważne jest też wypełnienie lalki. Mój synek zdecydowanie preferuje miękkie laleczki, które można przytulać. Jeśli zdecydujemy się na laleczkę dociążoną specjalnym rodzajem piasku/koralików, wówczas najlepiej sprawdza się to w tułowiu, a nie w kończynach (ewentualnie tylko w stopach i dłoniach). Laleczka po prawej stronie jest dociążona w okolicach brzuszka, a ta po lewej w kończynach i tułowiu. Ponadto ta po lewej stronie ma zamontowane ruchome stawy w rączkach, nogach i przy głowie, dzięki czemu te części są ruchome.

Im mniejsza lalka, tym większej precyzji przy detalach wymaga. Lalka do 40 cm nie sprawia już większych kłopotów przy szyciu, a nadal jest dość mała. Łatwiej dla niej też uszyć ubranka, bo nie wymagają dużej ilości materiału, a jednocześnie bardziej kłopotliwe części, jak rękawy czy kieszenie, nie są już mikroskopijne.

wielkość lalek waldorfskich dla starszych dzieci

duża lalka 50 cmDla starszego dziecka, szczególnie dziewczynki, warto już pokusić się o większą lalkę, taką do 50cm. Pamiętając jednocześnie o zmianie proporcji. Wydłużą się kończyny, szczególnie nogi, a głowa zamiast 4 razy, zmieści się już 5, a nawet 6 razy w proporcji ciała. Przy lalkach dla starszych dzieci możemy już poszaleć jeśli chodzi o długość włosów. Choć nadal bardzo ważne jest mocne przytwierdzenie ich do głowy! Pamiętajmy, że czasem nie da się inaczej i trzeba lalkę nosić za włosy… Myślę, że dla dzieci powyżej 10 lat można już pokusić się o naturalne włosy kozie, które są niezwykle efektowne. Mają jednak dwie podstawowe wady: są sporym wydatkiem i nie są już tak wytrzymałe jak te z wełny.

Ważną zaletą tak dużych lalek jest to, że łatwo kupić i uszyć dla nich ubranka. 18 calowe/ok 50 cm lalki waldorfskie są w proporcjach podobne do bardzo popularnych w Stanach Zjednoczonych lalek zwanych, nomen omen, American Doll. Dostępnych jest dla nich sporo gotowych ubrań, a także można w miarę łatwo zdobyć wykroje ubranek. W dodatku możemy pokusić się już o sporo detali, np. drobnych kieszeni, pasków, czy innych dodatków.

Przy wybieraniu wykroju dużej lalki warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami.  Czy zależy nam np. na tym, żeby lalka swobodnie stała, czy ma siedzieć, czy jej kończyny mają być połączone stawami i swobodnie się obracać? Wybór jest ogromny i właściwie każdy znajdzie coś dla siebie.

wielkość lalek waldorfskich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *