Przejdź do treści

Tutorial uszycia laleczki

Witajcie! To mój pierwszy tutorial uszycia laleczki, w którym dowiecie się jak samodzielnie stworzyć prostą laleczkę. Jest ona tak prosta, że nawet dziecko będzie mogło ją uszyć. Naprawdę, nie przesadzam i zachęcam, żeby rzeczywiście zabrać się do pracy z dzieckiem. Spędzicie wspaniale czas, a przy okazji może powstać ukochana laleczka Twojego dziecka. A wspomnienia, które przy okazji powstaną? Bezcenne 🙂
Co będzie potrzebne?

 • koło z dzianiny na głowę laleczki, w kolorze skóry, ważne, żeby materiał był rozciągliwy i gładki,
 • kawałek materiału na ciało, może to być aksamit, minki, albo dresówka,
 • nici pasujące do materiału na ciało,
 • mała ilość wypełnienia, najlepiej wełna owcza, ale mogą być też miękkie skrawki, albo ścinki włóczki,
 • dodatkowo: mulina do wyszycia oczu; wełna na włosy,

Tutorial uszycia prostej laleczki

Szczegółowy tutorial w formie pliku pdf wraz ze zdjęciami krok po kroku pobierz tutaj:

The form you have selected does not exist.

 • Narysuj koło o średnicy 6cm na materiale na głowę lalki i wytnij je, 
 • Ciało – narysuj prostokąt 6x8cm na podwójnie złożonym materiale, 6cm na złożeniu, dolne wierzchołki prostokąta zaokrąglij,
 • Z wełny, czy innego wypełnienia, zroluj kulkę w dłoniach. Twoja kulka powinna być maksymalnie twarda, a jej średnica to około 1,5 – 2cm.
 • Połóż swoją kulkę na środku koła z dzianiny i naciągnij na nią materiał. Przytrzymaj kulkę i zawiąż mocną nicią, najlepiej dratwą. Jeśli materiał bardzo się marszczy spróbuj dodać trochę więcej wypełnienia. Pamiętaj, żeby kulka była bardzo zwarta  i twarda.
 • Super masz już gotową głowę i szyję!
Ciało
 1. Materiał na ciało złóż prawą stroną do środka i zszyj otwarte brzegi. Możesz uszyć maszyną, ale swobodnie uszyjesz to też ręcznie, przy okazji nauczysz dziecko szyć <3
 2. Na górze, na środku wytnij małą dziurkę, przez którą przełożysz materiał na prawą stronę i w dodatku to będzie Twoje miejsce na głowę.
 3. Wypełnij ciało laleczki. Spraw, żeby było miękkie.
 4. Nawlecz na igłę nitkę pasującą do ciała laleczki. Wywiń obcięty materiał do środka. Zacznij z tyłu i przeszyj drobną fastrygą, nie mocuj nitki. Zyskujesz ładne wykończenie przy szyi i łatwiej przymocujesz głowę.
Oczy, usta, włosy
 1. Dodatkowy krok – jeśli chcesz wyszyć oczy teraz jest ten moment. Zanim przymocujesz głowę, weź długą igłę i nawlecz ją nicią w kolorze oczu. Zaznacz sobie delikatnie miejsce, w którym chcesz wyszyć oczy. Możesz użyć znikającego pisaka do materiału, albo zaznacz szpilką. Najprościej zrobić dwie symetryczne kreseczki. Igłę wkłuj od dołu i przeciągnij ją w miejsce, gdzie chcesz, aby było oko. Wyszyj oko drobnym ściegiem i przeciągnij igłę w dół. Powtórz ten sam krok z drugim okiem. Przeciągnij nitkę i dobrze ją zakończ.
 2. Dodatkowy krok – jeśli chcesz naszyć włosy. Weź kilka pasm włóczki, przytnij je na wybraną długość włosów. Wybierz nić, która pasuje do włosów i dobrze je przyszyj do głowy. Przeszyj na środku – lalka będzie miała przedziałek. Postaraj się przeszyć około trzy razy tam i z powrotem. Upewnij się, że złapałaś wszystkie włosy, i że nic nie wylatuje.
Połączenie głowy i ciała laleczki
 1. Umieść szyję laleczki (zwisający z głowy nadmiar materiału) w środku ciała. Przyciągnij nitkę, którą fastrygowałaś w poprzednim kroku. Teraz drobnym ściegiem przyszyj głowę do ciała w okolicy szyi.
 2. Voilà! Gratuluję! Twoja własna wykonana samodzielnie, lub z pomocą Twojego dziecka, laleczka już gotowa. Czyż nie jest słodka?
 3. Zrób zdjęcie swojego dzieła i pochwal się na fb, instagramie lub na naszej grupie. Nie zapomnij o tagu #lalulamdoll żebym mogła podziwiać Twoje dzieło 🙂